Aktualności - PZG Siedlce

Dziś mamy:
Przejdź do treści

Zapisy na wycieczkę po okolicach Korczewa i Drohiczyna

PZG Siedlce
Opublikowane według PZG KT Siedlce w Wydarzenia · 9 Wrzesień 2019
Tags: wycieczka
 
DROHICZYN I KORCZEW ZAPRASZAJĄ
Wycieczka 1 – dniowa

Trasa: Siedlce – Korczew – Drohiczyn – Sokołów Podlaski - Siedlce
26.09.2019

koszt: 30 zł od osoby

PROGRAM
7.45 Zbiórka przed wyjazdem.
8.00 Wyjazd na wycieczkę.
9.00 Zwiedzanie pałacu w Korczewie.

Pałac w Korczewie leży na Podlasiu Nadbużańskim niedaleko Drohiczyna. Już od 30 lat rodzina Ostrowskich - Harris remontuje pałac po zniszczeniach wojennych i długich latach zaniedbania tak, aby mógł się prezentować w coraz większej okazałości.

Przyjazd do Bużysk nad Bugiem.

10.00 Przeprawa promem na drugą stronę rzeki do Drohiczyna z miejsca zwanego Ruską Stroną, mimo, że jest położone po stronie południowej, czyli od strony lackiej. Z takiej przeprawy na Bugu można było korzystać jeszcze przed drugą wojną światową. W Drohiczynie prom pływał do połowy lat dziewięćdziesiątych. Nowe promy gmina kupiła dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej.

Wejście na Górę Zamkową
Góra Zamkowa była przed wiekami elementem siły dawnych włodarzy tego grodu, którymi na przemian byli książęta ruscy, litewscy i mazowieccy. Stąd gród był przez wieki przedmiotem politycznych rozgrywek i dynastycznych sporów. Na wałach drohiczyńskiej twierdzy rozpoczynały się wzloty i upadki świetności książąt i władców. Dzisiaj Góra Zamkowa to punkt widokowy na niezwykle malowniczą dolinę rzeki Bug.
Po drodze spotykamy jeden z bunkrów z Linii Mołotowa.

11.30 Zwiedzanie barokowej katedry pw. Trójcy Przenajświętszej w zespole klasztoru Jezuitów. Klasztor jest obecnie siedzibą Kurii Diecezjalnej Drohiczyńskiej, a w dawnym kolegium mieści się Seminarium Duchowne. Obecnym biskupem jest Piotr Sawczuk, były nasz biskup pomocniczy.

12.30 Zwiedzanie Muzeum Regionalnego. Muzeum gromadzi eksponaty prezentujące wielowiekową historię grodu nad Bugiem. Najcenniejszym zabytkiem znajdującym się w muzeum jest XII wieczny Atlas Świata, wydany w Amsterdamie. Ponadto oglądamy kajaki. Drohiczyńskie muzeum jest jedynym, tego typu, w Polsce. Istnieje od 2013 roku. W budynku dawnego muzeum regionalnego, podziwiać można ponad 100 eksponatów, w tym ponad 20 kajaków, z których najstarsze pochodzą z lat 50-tych – 60-tych XX wieku.
Na parterze murowanego budynku znajduje się wystawa starych motocykli.

13.30 Obiad z widokiem na zakole rzeki Bug. Po obiedzie można pospacerować i podziwiać nadbużańskie widoki. Nastęnie dotrzemy do miejsc związanych z pobytem Jana Pawła II w Drohiczynie 10 czerwca 1999 roku: Lądowiska Papieskiego i Kopca Pamięci Podlasia, gdzie ten święty odprawił nabożeństwo ekumeniczne.

16.10 Wyjazd do Sokołowa Podlaskiego
W Sokołowie Podlaskim zatrzymamy się na chwilę na kwadratowym rynku, gdzie znajduje się pomnik - obelisk upamiętniający publiczną egzekucję księdza generała Stanisława Brzóski i jego adiutanta Franciszka Wilczyńskiego.
17.30 Wyjazd do Siedlec.
18.15 Spodziewany powrót.


KOSZT WYCIECZKI OBEJMUJE ŚWIADCZENIA:    
  • transport autokar klasa turystyczna;
  • obsługę pilocko – przewodnicką;
  • obiad 2 – daniowy z napojem; ponadto do wyboru kawa, herbata;
  • ubezpieczenie NNW;
  • podatek VAT.


Wróć do spisu treści